Balık Türleri

Palyaço Kılıç balığı (Chitala chitala) Özellikleri

Uzunluğu 60cm’i bulan Palyoça Kılıç balığı oldukça etkileyicidir. Bu balıkların değişik şekli, göz alıcı gri rengi ve üzerlerindeki siyah beyaz benekleri onu akvaryumlar için cezbedici hale getirir. Alt kısmı tamamen yüzgeçten oluşan yapısı nedeniyle suda süzülürmüşçesine hareket eder. Tüm bu hayranlık verici özelliklerine rağmen Palyaço Kılıçbalığı, zorlu bir bakım gerektirir. Bu harika yaratığı akvaryumunuza katmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey olduğunu hatırlatalım;

Palyaço Kılıçbalıkları hızlı büyürler ve büyüdüklerinde de baya haşmetli olurlar. Bu balıkların ağırlıkları da baya fazladır. Et bakımından oldukça zengin olan Palyaço Kılıçbalıkları, Uzak Doğu’nun başlıca yemek menülerindendir.

Çok fazla yüzmeyi tercih etmeseler de dev boyutları nedeniyle çok geniş akvaryumlarda bakılmaları gerekir. özellikle olgunluklarına eriştiklerinde aşırı acıkırlar ve çok fazla atık üretirler.

Palyaço Kılıçbalıkları dev boyutlarını neredeyse her şeyi hiçbir şey ayırt etmeksizin yemelerine borçludurlar. Kapana benzeyen ağızları çok büyüktür ve normal boyutlardaki bir balığı kolayca yutabilmelerini sağlar. Tuzak kurmayı seven, sinsi yırtıcılardır ve ışık hızından hallice hareket ederler.

Palyaço Kılıçbalığı mantara karşı çok hassastır. Bu balıklar genel olarak da hassas bir bakıma ihtiyaç duyarlar. En ufak bir yara ya da sıyrık bile ölümle sonuçlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu