KediKedi Hastalıkları

Kedilerin Patisi Neden Şişer

Kedilerin patisi neden şişer,  kedi patilerinin şişmesi durumu kedilerde çok sık rastlanan bir problem değildir. Bu nedenle, kedinizin patisinin şişmesi endişe etmeniz gereken bir durumdur.

Genelde patilerin sadece bir tanesi şişer ya da tek bir patinin bir parmağı. Kedilerde bu durumun ortaya çıkmasına neden olacak şeylerden biri fazla uzamış hatta belki de patinin içine doğru uzamış tırnaklardır. Fakat, genel olarak patinin şişmesinin altındaki neden enfeksiyon, ısırıklar ya da yaralanmalardır. Ayağın kırılması ya da patiye dolanıp onu sıkan yabancı bir madde de kedilerin patilerinin şişmesine neden olur.

Kedimin patisi şişti ve üstüne basamıyor, ne yapmalıyım?

Eğer kedinizin patisi şişti ise ilk önce buna neden olanın ayağa batmış bir nesne mi yoksa çok uzamış bir tırnak mı olduğunu anlamaya çalışın. Eğer sebep yabancı bir madde ise, onu cımbızla çıkarmayı deneyebilirsiniz. Kediniz biraz rahatladıktan sonra da veterinere gitmek yapmanız gereken ilk iş olmalı.

Esas teşhisi koymak oldukça önemlidir. Kediniz ağrı içindeyse ve huysuz ise sedasyon gerekebilir. Esas nedenin kırık olup olmadığını anlamak için veterineriniz röntgen çekmeye de gerek duyabilir. Kedinize uygulanacak tedavi ise sebebin ne olduğuna göre değişecektir.

Dış etkenler dışında pati şişmesine neden olan şeylerden biri de plazma hücre pododermatitis ve bu birden fazla patinin şişmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Bu hastalık için bir tedavi yoktur ve durumun kendi kendisine geçmesini beklemek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu