Köpek

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Evcil hayvanlarımız her zaman bizi seven, bizi koruyan, bize arkadaş olan dostlar olmuşlardır. Fakat her şeyin bir kusuru olduğu gibi evcil hayvanlarımızın da bazı kusurları vardır. Tüy dökmek gibi. Özellikle bahçesi olmayan evlerde evcil hayvanlarıyla beraber yaşayanlar için köpeklerimizin tüy dökmesi önemli sorunlardan bir tanesidir.

Bu yazımızda siz değerli hayvan severler için tüy dökmeyen köpek cinsleri hakkında önerilerde bulunacağız.

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsi Shih Tzu

Shih Tzu diğer köpeklerle kıyaslandığında küçük boyutta bir evcil hayvandır. Yüksekliği erkek ve dişi 23-26 santimetre (cm), ağırlıkları ise 4-7 kilogram (kg) olarak değişmektedir. Yaşam süreleri ise 14 yıla kadar çıkmaktadır.

Şitzu çocuklarla iyi geçinir ve pek fazla havlama huyları olmadığı için apartman dairesinde etrafa rahatsızlık vermeden barınabilir.

Eğitim bakımından devam ve ısrar önemlidir. Shih Tzu evcil hayvanını edinmek istiyorsanız zor evcilleşeceğini unutmamalısınız. Bu yüzden eğitim verilirken sabır en önemli unsurlardandır.

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsi Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier çok küçük boyuttadır. Yüksekliği 15-18 santimetre (cm), ağırlığı ise 2-3 kilogram (kg) arasında değişmektedir. Yaşama süresi olarak 15 yıla kadar çıkmaktadır.

Yorkshire Terrier kişisel alanına müdahale edilmediği sürece diğer köpekler ve çocuklarla iyi geçinirler. Çok küçük boyutta olduğu için bebekler ile tek başına bırakılmamalıdır. Soğuk havalara pek uygun değildirler ve büyük köpek cinslerine fazlaca cesur davranabilirler.

Eğitim konusunda fazla inatçı olsalar da zeki ve öğrenmeye açık köpeklerdir.

Tük Dökmeyen Köpek Cinsi Basenji

Basenji boyut olarak küçük olarak geçmektedir. Yükseklikleri 38-43 santimetre (cm), ağırlıkları ise 9-12 kilogram (kg) olarak değişmektedir. Yaşam süreleri ise beslenme ve yaşam tarzına göre 15 yıla kadar çıkabilmektedir.

Basenji uygun bir oyun arkadaşı değildir ancak çocuklar ile iyi anlaşırlar. Erken yaşlarında Basenji evcil hayvanlarında sosyalleşme çok önemlidir aksi takdirde gördüğü diğer köpeklere av muamelesi yaparlar.

Eğitim konusunda çok fazla zorluk çekilen bir ırktır. İtaatkar değillerdir ancak çok zeki oldukları için bir şey öğrenmek isterlerse hızlıca öğrenirler.

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsi Portekiz Su Köpeği

Portekiz Su Köpeği orta boyutta bir köpektir. Cinsine göre boyutları 46-57 santimetre (cm), ağırlıkları ise 16-27 kilogram (kg) olarak değişmektedir. 10-14 yıl yaşama süreleri vardır.

Köpeklerle ve insanlarla arkadaşlık ilişkileri kurmaktan hoşlanır. Kemirme alışkanlıkları mevcuttur. Bu yüzden köpeğin yanında kemirmek için oyuncakları bulunmalıdır. İyi bir bekçi köpeği olarak kullanılabilir.

Çalışmayı çok severler. Bu yüzden eğitilmesi çok kolay olaran bir ırktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu