KediKedi Hastalıkları

Kedilerde Kusma

Kedilerin hepsi kusar; bu onlar hakkındaki bir gerçek. Önemli olan kusmanın tüy yumağı kusması gibi doğal bir nedeni ve sonucu mu olduğu yoksa karaciğer problemi gibi daha ciddi bir sorunun nedeni mi olduğunu bilmektir. Aradaki farkı anlamak için gözlemlerinizi dikkatli yapmanız gerekir. Kedinizin neyi, ne sıklıkta veya neyi yeyip içtikten sonra kustuğuna dikkat etmelisiniz.

Kedilerde kusma, mideyi rahatsız eden herhangi bir şeyin sonucunda meydana gelebilir. Kendilerini temizleyen hayvanlar olduklarından kediler, yuttukları tüyü çıkarmak için de kusarlar ki bu durum farklı bir kusmuk ya da kan kusmadıkları sürece oldukça normaldir.

Kedilerde Kusma Nedenleri

Eğer kediniz çok sık kusuyorsa (haftada bir ya da ayda bir), bunun altında yatan bir hastalık olabilir. bu duruma ,ishal, aşırı susama, idrar kaçırma veya davranış değişikliği de ekleniyorsa en kısa zamanda veterinerinize başvurmanız gerekir. eğer kusma, spesifik bir yiyecek veya içecekten sonra gerçekleşiyorsa işiniz daha kolaydır; o maddeleri kedinizin yanına yaklaştırmamanız yeterli olacaktır.

Eğer kediniz gün içerisinde birden fazla kere kustu ise;

  • Halsizlik, ishal ya da ateş gibi belirtiler var mı diye kontrol edin.
  • Kustuktan sonraki 12 saat yemek yemesine izin vermeyin, sadece su içirin.
  • Eğer bir daha kusmadı ise her zaman yediği mamasından bir kaşık yemesine izin verin.
  • Kusması durduktan sonraki 24 saat boyunca, iki saat arayla küçük miktarlarda yemek vermeye devam edin.

Kusmanın nedeni birçok farklı şey olabilir. Farkı anlamada veterinerinize yardımcı olabilmek için, kedinizi iyi gözlemlemeli ve ondaki olası değişimleri en açık şekilde veterinerinize aktarmalısınız. Bu doğrultuda doktorunuzun yapacağı testler olacaktır ve eğer varsa kedinizin hastalığı ortaya çıkacaktır.

Testler sonucunda ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar arasında; enfeksiyon, parazitler, çeşitli bitki ve toksinlerden ya da yabancı maddeden kaynaklanan rahatsızlıklar, böbrek, karaciğer, pankreas hastalıkları ya da kanser vardır.

Eğer kusmanın arkasındaki sebep bir hastalık değilse, yeme alışkanlığı, alerji gibi nedenlerle karşılaşabilirsiniz. Bu türden sebepleri engellemek oldukça güçtür. Yapabileceğiniz en iyi şey zararlı olabilecek eşyaları ve yiyecekleri ortadan kaldırmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu