Balık Türleri

Cüce Kirpi Balığı (Carinotetraodon travancoricus) Özellikleri

Cüce kirpi balığının ana vatanı Hindistan’dır ve tamamen tatlı su balığıdırlar. Bu balıklara cüce denmesinin nedeni oldukça küçük olmalarıdır. Aslında akvaryum ortamına kolaylıkla uyum sağlayan balıklardır. Akrabası olan diğer kirpi balıkları gibi Cüce Kirpi Balığı da canlı yem sever.

Özellikle salyangoza bayılırlar. Salyangozun kabuğunu kırabilecek keskin dişleri vardır. Salyangoz kabuğunu kırmak Cüce Kirpi Balığının dişlerine de iyi gelir. Bir nevi törpü görevi görerek dişlerin sağlıklı kalmasını sağlayan bu beslenmeyi salyangozla karşılayamazsanız diş bakımı bizzat sizin üzerinize kalabilir.

Bu balık ile ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, aldığınız balığın gerçek bir Cüce Kirpi Balığı olup olmadığını anlayabilmektir. Bunun anlamak için balığın boyuna bakmanız gerekli. Cüce Kirpi Balığı 2 cm’den büyük değildir.,

Eğer doğru olanı alırsanız akvaryum bakımı konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Bu balıklar yavru iken oldukça küçük besinlerle beslenmelidirler. İlk haftadan sonra, yavru karidesleri rahatlıkla yiyebilecek konuma gelirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu