Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet Kuşu Alabileceğiniz Yerler

Petshop veya muhabbet kuşu üreticilerinden beğeneceğiniz muhabbet kuşunun ne kadar zamanda satışa sunulduğu veya anne bakımından ayrılmasından sonra ne kadar zamandır sahiplenilmeyi beklemek zorunda kaldığı önemlidir.

Minik dostunuzun gerek çok erken anne eğitiminden ve diğer kardeşlerinden ayrılmamış olması gerek de çok uzun süre satış için toplu olarak kaldıkları kafes içerisinde stres yaşamamış olması açısından önemlidir. Bunun için canlının kendisini toparlamış olduğundan emin olmak kaydı ile minimum 4 maksimum 6 haftalık olduklarında annelerinden ayrılmış olmaları tercih edilmelidir.

Bu sayede muhabbet kuşu ile insan arasındaki iletişimin erken yaşta başlatılarak daha yakın bir dostluğun kurulması hedeflenmektedir. Bu nedenlerle özellikle petshop’lardan alınan muhabbet kuşlarının uzun süre beklememiş olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Sağlıklı Görünüyor Mu?

Oldukça hareketli ve neşeli olan muhabbet kuşlarını seçmeye gayret ediniz. Muhabbet kuşunun sağlıklı olduğunun en önemli belirtisi hareketli olmasıdır. Durgun ve hareket etmeyen kuşların sağlık durumlarında sıkıntı olabileceğini gözardı etmeyiniz.

Tüylerinin parlak renkte ve düzenli olması dağınık görünmemesi de sağlıklı kuşların önemli bir özelliğidir. Gözlerinin canlı parlak bir görünümde olması ve göz kapaklarının uyku halinde sürekli olarak kapalı olmaması gerekmektedir.

Kafesteki diğer hayvanlarda herhangi bir hastalık belirtisi olması muhtemelen seçilen kuşların da enfeksiyonu bulaştırmış olabileceğinden kafesin genel sağlığı iyi olmalıdır. Burun akıntısı, zor nefes alma, aksırma gibi soğuk algınlığı belirtileri olmamalıdır. Ayak ve baş kısmında özellikle burun ve göz çevresinde pullanma olmamasına dikkat edilmelidir.

Denge sorunu olmamasına dikkat edilmeli. Dışkısı ne çok katı ne de çok sulu olmalıdır. Arka kısmında boşaltım kanalı ve çevresindeki tüyler temiz olmalı ve dışkı kalıntısı olmamalıdır.

Muhabbet Kuşunun Yaşı

Muhabbet kuşunun eğitimlerine başlanması ve insan ile olan dostluğunun pekiştirilebilmesi için en uygun yol en erken yaşta insan ile tanışıklığının ve dostluğunun sağlanması ile olur. Bu nedenle de annesinden ayrılıp insan bakımına alınabileceği en erken yaş 4-6 haftalık oldukları dönemdir.

Yavru bir muhabbet kuşunun ilk bakışta en belirgin özelliği başının üzerindeki çizgilerin sıklığıdır. Yetişkin bir muhabbet kuşunda bu çizgilerden önce geniş bir alın görüntüsü veren çizgisiz bir alan mevcuttur. Yavrularda ise gagaya yakın olan etli kısım (cere) üzerinden itibaren çizgiler bulunmaktadır. Muhabbet kuşlarının yaş tayininde 4 aylıktan küçük olanların gözleri siyah renkte iken 6-8 aylıktan sonra gözlerinin etrafında beyaz renkte halka oluşmaktadır.

Muhabbet Kuşunun Cinsiyeti

Erkek muhabbet kuşlarının konuşma yetenekleri dişilerine göre oldukça gelişkindir. Aynı zamanda erkekler daha uysal dişiler ise agrasif yapıları nedeniyle eğitimlerinde de erkeklere yönelmek daha mantıklıdır.

Muhabbet Kuşu Renginin Önemi

Muhabbet kuşunun renginin davranışları üzerinde önemli bir farkı bulunduğuna dair bir bilgi bulunmaması nedeniyle bireysel olarak bakılacak kuşlarda renk herhangi bir önem arz etmemektedir. Ancak üretmek ve çiftleştirilmek üzere alınacak muhabbet kuşlarının aynı renkte olması tercih edilmektedir.

Kafes Seçimi ve Aksesuarları

Kafesler içerisinde kaç tane muhabbet kuşu bakılacağına göre büyüklüğü belirlenmelidir. Gün içerisinde kafes dışında havalandırma imkanı olan bir adet muhabbet kuşu için asgari kafes büyüklüğü 30 cm x 50 cm x 50 cm ölçülerinde (kullanılabilecek en küçük boyut) bir kafes seçmek gerekecektir. Eğer birden fazla sayıda muhabbet kuşu bir arada kalacak ise bu boyut 100 cm x 50 cm x 80 cm ebatları kullanılabilecek en küçük kafes hacmi için önerilmektedir.

Kafes içi ekipmanlardan alınması gerekenler yemlik, suluk, tünekler, gaga taşı ( mürekkep balığı kemiği kalsiyum ihtiyacı için) ve kafes içi zemine gazete vb. kağıt serilmesi ve günlük olarak değiştirilerek temizlenmesi hastalıklardan korunması için gereken hijyenin sağlanması için gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu