KediKedi Türleri

Yavru Kedi Bakım Rehberi

İster satın alın isterse evlat edinin, yeni bir yavru kedi alırken karakterinize, yaşam tarzınıza ve ev hayatınıza uyum sağlayabilecek bi kedi bulmak oldukça önemlidir. Özellikle evde başka hayvan besleyenler ve çocuklu evler için yeni kedinin karakterini bilmek çok daha önemlidir. Eğer evdeki diğer hayvanlar yavruysa ve çocukların da yaşı küçükse yeni misafirinizin yavru olması en iyisi olacaktır. Eğer evin yaş ortalaması büyükse, yeni misaifirinizin yavru olmaması işleri daha kolay yola koymanızı sağlar.

Onunla yaşamaya başlayana kadar kedinizin karakterini çözebilmeniz mümkün değildir elbet. Yine de sizinle vakit geçirip sizin kurallarınızı öğrendikçe karakteri değişecek ve yaşadığı yere uyumlu olacak şekilde evrilecektir. Birlikte yaşamaya başlamadan önce de birkaç ipucu onun karakteri ile ilgili size işaretler verebilir.

Yavru Kedi Bakım Rehberi

Örneğin, hemen yanınıza gelen, sizin kim olduğunuzla ilgilenen ve sevilmek isteyen bir kedinin yeni evinde de oldukça sosyal ve sevecen olma ihtimali yüksektir. Öte yandan ilgisiz, olaylara karışmayan kendi halinde bir kedi her zaman için soğuk kalacaktır. Aşırı korkak kediler de karakterlerini kolay kolay değiştiremezler. Fakat, bu durum onları yıpratacağından özel ilgiye ve eğitime ihtiyaç duyabilirler. Güven dolu bir bağ oluşturmak için üzerine düşmeniz gerekebilir.

Yavru Kedilerle İletişim

Yeni kedinizi bekleyen birçok farklı durumun olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yepyeni bir evde tanımadığı insanlarla bambaşka bir hayata atılmak üzere olan yavrunuzun annesi olarak onunla özel olarak ilgilenmeniz gerekecektir. Ona uygun davranışları öğretmek artık sizin göreviniz. Ayrıca kedinizin kendisini güvende ve mutlu hissetmesi için onunla aranızda bir bağ kurmaya çalışmalı ve bunun için ayrı bir mesai harcamalısınız.

Yavru Kedilerle İlk 48 Saat

Yeni yavrunuzla geçireceğiniz 48 saat ileriye dönük ilişkinizin temellerini atacağından oldukça önemlidir. Kedinizden ne beklediğinizi bilmek sizi ilerde yaşayabileceğiniz iyi kötü her şeye karşı hazırlar. İlk günden kurallar ve tavır konusunda belirleyici olun. Fakat, unutmayın ki ortam değişikliği kedinizi strese sokabilir. Sonuçta, beslenme düzeninde zorluklar yaşayabilirsiniz. İleri derecede stres yaşayan kedilerde sağlık problemleri de görülebilir.

İlk Veteriner Ziyareti

Kedilerin annelerinden ayrılığı yeni evlerine gidebilecekleri dönem genelde 8 haftalık oldukları dönemdir. Kedinizin ilk veteriner kontrolünü ise sizin olduktan üç gün sonra, vakit kaybetmeden yaptırmalısınız. İlk 48 saat aranızdaki ilişkiyi kurmada önemli olduğundan, bu süreye veteriner ziyaretini sıkıştırmamakta fayda var.

Evi Hazırlamak

Yeni kedinizi eve almadan önce evin bir kediye uygun hale getirilmiş olduğundan emin olun. Ona ve ihtiyaçlarına uuygun bir ev kedinizin yeni ortamına daha çabuk alışmasını sağlayacaktır. Yavru kediler oldukça aktif, yaramaz ve meraklı olurlar. Bu nedenle, o gelmeden belirli sınırlar çizmelisiniz. Kedinizin girmesini istemediğiniz ya da tehlikeli olduğunu düşündüüğünüz yerlere güvenlik amaçlı kedi kilitleri koyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu