Köpek Bakımı

Mamanızı Değiştirme Zamanı Geldi Mi?

Küçük dostunuz için doğru mamayı seçmek sıkıntılı bir süreçtir. Yeni arkadaşınız ilk başta her mamayı beğenmeyecektir ve onun yediği bir mama bulduğunuz zaman da ona hayatı boyunca aynı yemeği yedirmek gibi bir yanlışa çoğunlukla düşeriz. Fakat onun da zamanla büyüdüğünü ve büyüdükçe damak tadı da dahil olmak üzere bir çok özelliğinin ve sağlık durumunun değiştiği göz ardı etmemek gerekir.

Söz konusu mama olduğu zaman köpekler ve kediler üç farklı evreden geçer. İlk evre yavruluk dönemidir. Bu zaman diliminde dostunuz büyümekle meşguldür ve besinler sayesinde sizin de ona bu desteği vermeniz gerekir. Büyüme evresinde kediler ve köpeklerin bol proteinli ve yüksek kalorili besinler almaları gerekir. Eğer bu dönemde ihtiyaçları olan besinleri almazlarsa hayvanınız hastalanabilir ya da büyümesi sağlıklı gerçekleşmez.

İkinci evre yetişkinlik dönemidir. Bu dönemde hayvanların başına gelen en yaygın problem obezitedir. Bunun meydana gelmesindeki en önemli etkenlerden biri döneme uygun olmayan besinlerle kedinizi ya da köpeğinizi beslemenizdir. Yetişkinlik dönemi kedinizin ya da köpeğinizin durgunlaştığı evde daha çok vakit geçirip daha az hareket ettiği evredir. Dolayısıyla, bu dönemde gerçekleşecek yanlış beslenme sonucunda obezitenin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu nedenle, yetişkinlik döneminde yavru kedi ve köpeklere göre olan mamaları bir kenara atmanız ve yetişkin mamalarına yönelmeniz gerekir.

Üçüncü evre ise yaşlılıktır. Yaşlılık mamalarının içinde belirli kimyasallar vardır ve bunlar dostunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Veterinerlerin çoğu yaşlılık mamalarının böbrek ve kalp rahatsızlıkları gibi durumlardan evcil hayvanınızı koruyacağı görüşündedir.

Bu belirgin yaşam evreleri dışında kedinizin ve köpeğinizin mamasında değişiklik yapmanızı gerektirecek başka durumlarda meydana gelebilir.

Mat ve Keçeleşmiş Kürk

Mamalar yağ asidi açısından zengindirler ve köpeğinizin ya da kedinizin kürkünü sağlıklı göstermede rol oynarlar. Eğer dostunuzun kürkünde bir değişiklik fark ediyorsanız bu durumun nedenlerinden biri olarak mamasını inceleyebilirsiniz. Omega 3 ve Omega 6 içeren besinler kürkün daha sağlıklı gözükmesine yardımcı olur. Mama değişikliği sonucunda kürkteki farklılığı siz de gözlemleyebilirsiniz. Eğer gözle görülür bir değişiklik yoksa, sebep mamadan başka bir şey de olabilir, bu durumu da ihmal etmeyin.

Uyuşukluk, Hastalık ve Yorgunluk

Eğer kediniz ya da köpeğiniz son zamanlarda stresli bir ameliyat ya da rahatsızlık atlattıysa mama değişikliğine gitmek gerekebilir. Antioksidan içeren mamalar dostunuzun iyileşmesini hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Fakat yapılacak diyet değişikliğinde veterinerinize başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

Yaşlılık

Hayvanınızın türüne ya da boyutuna bağlı olarak farklılık gösterse de kedilerde ve köpeklerde yaşlılık evresi 5-7 yaş arasında başlar ve yaşlandıkça besin ihtiyaçları da artar. Yaşlılıktaki besinler genellikle daha az protein içeren, lif oranı yüksek ve antioksidanlar açısından güçlüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu