Köpek

Köpeklerin Gizli Güçleri Var Mı?

Yalan ya da gerçek, köpek sahibi olanlar küçük dostlarının açıklanamayan ve göze görünmekten çoğu şeyi hissettiklerini iddia edeceklerdir. Her daim yanınızda olan arkadaşınızın altıncı hissi olduğunu düşünmek kuşkusuz insanın içine rahatlatır. Yine de köpeklerin duyulara hitap etmeyeni algıladığı ve doğa üstü olayları hissettiğine dair kesin bir kanıt yoktur.

Evcil hayvanlarımızda altıncı his olarak tanımladığımız şey aslında onların bizden çok daha farklı algılara sahip olmasının bir sonucudur. Bir insan kulağı ya da burnu hiçbir köpeğinki ile yarışamaz. Dolayısıyla bizim algımız dışındaki şeyler köpeklerin dünyasının bir parçasıdır. Sırf bizim algılarımız sınırlı diye köpeklerimize doğaüstü güçler yüklememizin anlamı yoktur.

Köpeklerin keskin kulakları, sıra dışı burunları ve kuvvetli gözleri bizim algımızdan kaçan daha küçük ölçekli bir dünyaya tekabül eder. Her anlamda duyuları bizimkinden daha keskin olan köpekler, bir insandan 1000/10.000 kat daha iyi koku alırlar; insan burnu köpeğin burnu yanında bir hiçtir. Ayırca bizim duyamadığımız frekansları duyabilirler ki bu da onların kualkarının bir insanın kulağının 4 katı daha hassas olduğu anlamına gelir.

Köpeklerin de dahil olduğu hem evcil hem de vahşi hayvanların çoğu 2004 yılında Hint Okyanusu’nda gerçekleşen tsunamiyi önceden hissettikleri insanlar tarafında beyan edilmişti. Birçok kişi tsunami öncesindengarip davranışlar sergileyen, havlayan ve etrafta huzursuz edişi şekilde dolaşan hayvanları görmüş ve felaketten sonra bunu hayvanlardan gelen bir kehanet davranışı olarak nitelendirmişlerdi. Bu olayı hayvanların algı boyutunu işin içine katarak düşündüğümüzde, olayın bir kehanet ya da altıncı his olmadığını sadece bizim duymadığımızı duyan hayvanların tedirginliğinden ibaret olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz.

Çoğu uzman, hayvanların hassas algılarıyla yerdeki titreşimleri ve yer kabuğunda çıkan sesi duydukları görüşünde. Eğer sizde yaklaşan bir tsunaminin sesini önceden duyabilecek kulaklara sahip olsaydınız siz de köpekler gibi tedirgin tavırlar sergilerdiniz. Fakat pek tabi, bu sizin gizli güçleriniz olduğu anlamına gelmezdi.

Köpeklerin bizim için üstün olan bir diğer güçlerinin hastalıkları hissetme olduğunu biliyoruz. Şu yazıda da bahsetmşitik; köpekler kanserli olan hastaları ayır edebiliryorlar. Hem de sadece koklayarak! Bu da onların evrimle mükemmelleşen burunlarının marifeti, gizli güçlerinin değil.

Köpeklerin altıncı hisleri ve paranormal olaylara karşı tepki verdikleri dedikodusuna evcil hayvan psikoloğu Marti Miller, köpeklerin bazı durumlarda verdiği tepkinin esrarengiz bir yetenketen zşyade eskiden kalma bir travmaya bağlı olabileceği gürüşünde. Miller, atmosferdeki değişimlere tepki verme ya da tanımlayamadığı bir ses duyma durumunda köpeklerin eskiden yaşadıkları olaylarla bir bağ kurarak huzursuzlanmalarının mümkün olduğu görüşünde. Daha önce yaşadığı bir fırtınanın anısını bir köpek aynı bir insan gibi ömür boyunca taşıyabilir. “Bir köpeğin doğaüstü olanı algılaması oldukça doğaldır; çünkü köpekler yargılama yetisine sahip değillerdir” diyor Miller.

Köpekler uzaklardan gelen bir kokuyu veya bir sesi duyabilseler de onun ne olduğuna dair bir yargılama da bulunamazlar. Duydukları ama görmedikleri bir ses onlar için de doğaüstüdür. Biz insanları köpeklerden ayıran ise görmememize rağmen duyduğumuz bir şeyin uzaktan gelen bir ses olduğu yargısına varabilmemizdir.

Sonuç olarak, eğer köpeğinizi orada olmayan bir şeye bakıp havlarken yakalarsanız, onun bir hayalete havladığından emin olabilirsiniz; bu hayaletin ise uzaklardan gelen bir ses ya da yan komşuda pişen etin kokusu olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu