KöpekKöpek Bakımı

Köpekler Yüzebilir Mi?

Yüzücü Köpekler
Köpekler çok kuvvetli içgüdülerle doğarlar. Havlama, kazma ve hatta insanlara olan sevgileri bile içgüdüsel olarak beraberlerinde taşıdıkları eylemlerdir. Köpeklerinin çoğunun yüzebildiğini göz önünde bulundurunca, yüzmenin de köpeklerin doğuştan taşıdıkları içgüdüsel bir eylem olmasını düşünmek olasıdır. Fakat yüzme yeteneği sanıldığının aksine köpeklerin doğuştan sahip oldukları içgüdüsel bir beceri değildir. İnsanların sevgili dostlarının çoğu yüzebiliyor olsa da birçok köpek yüzmek bir kenara suda tuğla gibi batarlar. Bu köpekler için burunlarını suyun üzerinde tutmak hemcinslerini koklamaktan vazgeçmek kadar uzak ve olası olmayan bir ihtimaldir.

Söz konusu yüzmek olduğunda köpekleri üçe ayırabiliriz; yüzebilen köpekler, yüzmeyi isteyen köpekler ve sulu aktivitelerden hiç haz etmeyen köpekler.

Belki çok istese de yüzemeyecek olan köpekler listesinde Bulldog, Dachshund ve Boxer tipi cinsler vardır. Bu köpeklerin küçük bacakları ile kendilerini suda güvende hissetmeleri ve su yüzeyinde kalmayı başarmaları oldukça zordur. Benzer şekilde, küçük kafalı ve basık suratlı köpekler, Maltese ve Chihuahua’lar belki yüzmekten çok hoşlanırlar fakat, kafalarını su yüzeyinde tutmakta zorlandıklarından yüzme konusunda başarılı olamazlar.

Usta yüzücüler sınıfında ise, Golden Retriever, İrlanda Seteri, İngiliz Seteri gibi daha uzun bacaklı türler bulunur. Üstelik bu köpekler suda olmaya bayılırlar. Güçlü bacakları ve kuvvetli akciğerlerinin bu başarıdaki payı oldukça büyüktür.

Yüzmek için gerekli fiziksel kapasiteye sahip olan köpekler belki boğulma tehlike sesiyle karşı karşıya kalmazlar ama hepsinin sudan korktukları da bir gerçektir. Yanlış bir hamle ve bir nedenle paniğe sürüklenme en iyi yüzen köpekler için bile ölümcül tehlike unsurlarıdır. Bir köpek suda panik yaşadığında sizin üzerinize çıkmaya sizi tekmelemeye ya da tırnaklamaya başlayabilir. Dolayısıyla, köpeğiniz ne kadar iyi yüzücü olursa olsun onunla açık sularda yüzme keyfi yapmamak mantıklı bir karar olacaktır.

Köpeğinizin vücut ısısı da yüzme konusunu etkileyici, önemli bir etkendir. Bazı köpekler yüzmek bir kenara, yağmur yağarken bile dışarı çıkmak istemezler. Öte yandan yüzmekte başarılı olamayan küçük bir köpeğiniz varsa ve suda oynamaktan keyif alıyorsa, onu deniz kenarına götürmekten çekinmeyin, can yeleği kullanmakta size yardımcı olacaktır. Yüzmekten hoşlanmayan köpekleri olanlarsa üzülmesin, sonuçta bu sevimli yaratıklarla yapılabilecek eğlenceli aktivitelerinin bir sınırı yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu