KöpekKöpek BakımıKöpek Eğitimi

Köpekler Neden Sahiplerini Yalar?

Bu soruyu sormadan önce hatırlatmamız gerekir ki, köpeklerin hayatı tanımasında yalama güdülerinin büyük bir önemi vardır. Köpekler bizim dünyamıza gözlerini açtığı an anneleri ile de bu güdüleri sayesinde tanışırlar. Doğdukları anda anneleri yavrularının burunlarından rahimden gelen parçaları temizleyerek yavrularının temiz havayı ilk defa ciğerlerine çekmelerini sağlar.

Dünyaya bu tür bir karşılamayla gelince dil, köpekler tarafından dünyayı tanımada kullanılan en önemli enstrüman oluverir. Bu nedenle biz insanlar, dilin gücüne saygı göstermeliyiz. Köpeklerin sahiplerinin yalamasına da yine benzer sebeplerle manalar yükleyebiliriz. Fakat gerçek nedenini hiçbir zaman anlayamayabiliriz de. Köpeklerle anlaşabileceğimiz o müthiş gün gelene kadar, gözlemler sonucunda ürettiğimiz fikirlerle yetinmek zorundayız.

İletişim

Köpeklerin birbirleriyle iletişim kurmalarında dilin ayrı bir önemi vardır. Doğada köpekler kendi gruplarındaki arkadaşlarını yalarlar. Evcil köpeklerin de sahiplerini yalamalarının sebeplerinden biri de budur. Onları kendi sürülerine ait görürler ve iletişim kurmak için insan dostlarını yalarlar. Fakat, temel iletişim kurmak olsa da altta yatan mesaj her zaman aynı değildir. Örneğin, evden ya da okuldan döndüğünüzde, uzun süredir sizi görmeyen köpeğiniz tatlı bir ıslaklıkla sizi karşılayabilir.

Köpekler sadece yalnızca tek başlarınayken değil diğer köpeklerin ve insanların yanındayken de hürmet ve teslimiyet göstergesi olarak sahiplerini yalarlar, böylece güç ilişkilerini oturtmuş olurlar. Bu davranış aynı zamanda köpeğinizin ‘ben sana aitim’ deme yoludur.

Yemek Zamanı

Köpekler sütten kesildikleri fakat yine de mama yemeye hazır olmadıkları o garip geçiş döneminde annelerinin ağızlarını yalarlar. Bu şekilde, aç olduklarını anlatmaya çalışırlar. Bu evrede köpekler, yavru kuşlardan farklı olarak, annelerinin ağızlarından beslenemezler pek tabi. Vahşi yaşam da böyle bir durumla karşılaşan anne köpeğin, yavrularını bırakıp yemek aramaya gitmesi gerekir. Eğer anne yemek bulamıyorsa, yavruları onun ağzını yaladığında kendi ağzındakini ya da daha ileri durumlarda önceden yediği bir şeyi kusarak yavrularına verir. Bu nedenle köpekler sahiplerini, özellikle de ağızlarından yaladıkları zaman beslenme vaktinin geldiğini söylemeye çalışırlar.

Keşif

Köpekler çevrelerini keşfetmek için de dillerini kullanırlar. Çevrelerindeki dünyayı tanımak ve keşfetmek için kullandıkları yöntemlerden biri de budur. Bu keşif sadece çevrelerindeki ortamı değil etraflarındaki insanları tanımaya çalışmalarıyla da ilgilidir. Köpekler bizim için ne kadar anlaşılmaz olsalar da bizler de onlar için o kadar anlaşılmasıdır. Köpeğinizle yıllarca vakit geçirmiş olsanız da sizdeki en ufak bir yenilik onların dikkatini çekecektir. Bu nedenle, her zaman bir keşif halinde olan köpeğiniz dilinin yardımına başvuracaktır.

İlgi Arsızlığı

Bir köpeğin sevgi dolu yalayışlarına ilk defa maruz kalan biri bu deneyimi, şaşırtıcı, gıdıklayıcı ve eğlenceli bulacaktır. Eğer gerçekten de hisler bu yöndeyse ve köpeğiniz onu yalamasından hoşlandığınızı anlarsa bunu yapmaya devam edecektir. Çünkü, o sizi her yaladığında sevimli kahkahalar ve sevgi dolu okşamalarla karşılaşmaktan memnun olacaktır. Dolayısıyla, kendini sevdirmek istediği her an, dili dışarıda size koşacaktır.

Sevgi ve Onay İfadesi

Köpeklerin insanları yalamalarının ardındaki en temele neden bağlılıklarını ve sevgilerini göstermektir. Onlar için bir tür öpücük olan bu hareket ile sizin okşayışlarınıza ve sevgi dolu hareketlerinize karşılık verir. Bazen de sadece kendini size yakın hissettiği için bunu yapar. Tabi karşılığında sizin de ona birkaç öpücük vermeniz gerekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu