KöpekKöpek Eğitimi

Köpekler Neden Patilerini Isırır?

Köpeğinizin patilerini ısırdığını görmek, nadir rastlanan bir durum değildir. Ancak bu durum köpek sahiplerine bir sorun olduğunun sinyalini veriyor.

ABD’li veteriner hekim Dr. Jeff Werber, pati ısırmanın ciddi bir işaret olduğunu belirtiyor. Köpeğinizin patileriyle özel olarak ilgilenmesi pek çok sebepten kaynaklanabilir. Werber’a göre en yaygın sebeplerden biri alerjiler. Bu bir yiyecek alerjisi olabileceği gibi -ki yine yaygın bir alerjidir- tahriş eden bir maddeyle temas etmekten kaynaklı alerji de olabilir; çimen gibi.

Werber köpeğinizin ne tür bir alerjiden mustarip olduğunu anlamanın en kolay yolunun, köpeğin hangi patilerini ısırdığını gözlemlemek olduğunu söylüyor. “Eğer dikkat ön iki pati üzerinde veya dördünde birdense yiyecek alerjisi ihtimali vardır. Yiyecek alerjisi genellikle patilerin alt kısmını etkiler. Eğer köpeğiniz yalnızca bir ön patisini veya bir ön ve bir arka patisini ısırıyorsa, köpeğinizin temas ettiği bir yabancı maddeden şüphelenebilirsiniz.”

Dr. Werber, pati ısırmanın bir başka sebebinin yaralanma veya mantar olabileceğine dikkat çekiyor. Eğer ısırma durumu bahar veya yaz aylarında gerçekleşiyorsa dikenli bitkilerden kaynaklı da olabilir.

Köpeğinizin bu alışkanlığını fark ettiğiniz anda onu durdurma çalışmalarına başlamalısınız. Köpekler patilerine kolaylıkla ulaşabilir ve kontrolsüz ısırma sonucu kendilerine zarar verebilir. Kendilerini durdurma konusunda pek başarılı olamazlar ve bu durum da şiddetli bir tahriş döngüsüne sebep olur.

Köpeğinizin patilerini ısırmasını önlemek için yakalık kullanabilirsiniz. Patiyi sarmaktan nemi içeriye hapsederek her şeyi daha kötü hale getireceği için kaçınmalısınız. Ancak mecbursanız, patileri sararken hava alan bir madde kullanmalısınız. Aynı zamanda patileri dikkatle yıkamalı ve çok iyi kurutmalısınız. Eğer herhangi bir yara varsa, antibiyotik kremler kullanabilirsiniz.

Bazı insanların gergin olduklarında tırnaklarını yemesi gibi köpekler de gerginken patilerini ısırabilir. Ancak bu yalnızca onun sıkıldığında veya gerginken yaptığı bir davranış olsa bile onu engellemelisiniz. Çünkü bu durum iltihap ve başka türlü zorluklara sebep olabilir. Eğer köpeğiniz yalnızca kaygılandığın da patilerini ısırıyorsa (siz evden ayrılmak üzereyken veya yanınızda bir yabancı varken) bunu stres dolayısıyla yapma ihtimali var.

Onu engellemek için yakalık kullanmanın yanında, dikkatini başka yönlere çekerek de onu durdurabilirsiniz.
Köpeğiniz de bir türlü iyileşmeyen yaralar varsa veya pati ısırmaktan onu hiçbir şekilde vazgeçiremediyseniz, veteriner hekim yolu gözükmüş demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu