KöpekKöpek Hastalıkları

Köpekler Neden Ot Yer

Köpekler çimde oynamaya ve oynarken de ağızlarını bir parça çim atmaya bayılırlar. Hatta bazı köpekler için bu durum bir eğlenceden ziyade günlük bir rutin gibidir. Neyse ki birçok uzman, köpeklerin çim yemesini zararlı bir alışkanlık olarak görmüyorlar. Peki ama köpeklerin çimlerden ve onların tadından bu kadar hoşlanmasının sebebi ne?

Köpekler Neden Ot Yer

Köpekler, atalarından farklı olarak etobur hayvanlar değillerdir; ama aynı zamanda buldukları her yeşili yiyebilen otçullar oldukları da söylenemez. Fakat, köpekler onlarca yıldır karınlarını tok tutup günlük ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü şeyi silip süpürmeyi de alışkanlık haline getirmişlerdir.

Günümüzde evlerimizde beslediğimiz modern köpek türleri ise, evrimin ve evcilleştirmenin bir getirisi olarak artık sadece avladıklarını yiyen yırtıcılar değillerdir. Yemekleri insan sahipleri tarafından verilen ve çeşitlilikle çok karşılaşmayan modern köpeklerimizin aslında aradığı tek şey farklılıktır. Günümüzde köpekler bitkileri sadece alternatif bir yemek kaynağı olarak görürler. Genellikle çim yiyorlarmış gibi gözükse de aslında ellerinin altına olan ve en kolay ulaşabildikleri şey olduğu için çim yerler. Vahşi köpeklerin meyve, ve sebze yediklerini biliyoruz.

Kısacası, köpeklerin yeşillere düşkünlüğü rastlanmadık ya da tehlike yaratan bir durum değildir. Yine de bu açıklama köpeğinizin çim yedikten sonra neden kustuğuna tatmin edici bir cevap getirmiyor. Aslında bu durum için de mantıklı bir açıklama var ki, bu açıklama da köpeğinizin ihtiyaçlarını biliyor olmasıyla ilgili.

Köpekler mideleri onları rahatsız ettiğinde çimi ilaç olarak kullanırlar. Çim ince ve bıçak gibi bir yapıya sahiptir ve yutulduğu zaman mideyle boğazı gıdıklar. Gıdıklama hissi ise köpeğin kusmasına neden olur. Özellikle çim çiğnenmeden yutulduysa. Köpekler bir inek gibi çimi yerken uzunca çiğnemezler. Eğer çiğneyerek yuttularsa kusmayacaklardır. Fakat, köpek kendini kötü hissediyorsa kasıtlı olarak çimi çiğnemeyecek ve kendini kusturacaktır. Sadece çimin tadını beğeniyor ve diyetlerine farklı bir lezzet katmak istiyorlardır.

Sebep ne olursa olsun, uzmanlar köpeklerin ot yemesinde ve bu nedenle ortaya çıkan kusma durumunda zararlı bir yan görmüyorlar. Hatta çimde, köpeğinizin ihtiyaç duyabileceği yapı maddelerinin bulunuyor olması onlar için yararlı bile olabilir. Eğer köpeğiniz ot yemek konusunda çok ısrarcıysa ve evdeki bitkilere bile saldırıyorsa ona güzel bir sebze yemeği pişirmeyi bile düşünebilirsiniz.

Yine de aklınızdan çıkarmayın, köpekler kediler gibi yemek konusunda seçici olmasalar da önlerine konan her yeşili de yemezler. Köpeğiz için belirli durumlarda bir ihtiyaç sayılabilecek ot yeme durumu kolaylaştırmak için, sadece küçük dostunuza ait olacak küçük bir saksı evinizde bulundurabilirsiniz. Böylece onun bilmediği yerlerde, ilaçlı olabilecek otları yemesini engellemiş olursunuz.

Eğer ot yeme konusunda köpeğinizin aşırıya kaçtığını fark ederseniz bir veterinere danışmayı ihmal etmeyin. Köpeğiniz belli bir rahatsızlığı kendi başına geçirmeye çalışıyor olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu