KöpekKöpek Eğitimi

Köpekler Neden Arabaları Kovalar?

Köpeklerin arabaları neden kovaladığını sorgularken kaçırdığımız önemli bir nokta var; kovalamanın sonunda köpek arabayı yakalayabilirse ne yapar? Bu soruya bulunacak cevap her iki sorunun da cevabını verecektir aslında.

Köpekler arabaları, bisikletli çocukları, küçük hayvanları ve diğer köpekleri de kovalarlar. Dolayısıyla, amaçları ya oyun oynamaktır ya da avlanmak. Hangisi olursa olsun, kovalamanın temelinde yatan şey köpeklerin avlanma içgüdüsüdür.

Köpekler Neden Arabaları Kovalar?

İyi eğitilmiş ve sosyalleştirilmiş bir köpeğin kovalama içgüdüsü artık sadece eğlence amaçlı olarak ortaya çıkacaktır. Kovaladığı her e ise, takibin sonunda ortaya çıkacak olan şey oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir.

Oyunun bu türlüsü, yani içgüdüsel kovalama ile başlayan oyun sadece arabalara değil, kedilere, bisikletlere, motorlara ve hareket eden her şeye karşı sergilenen bir tutumdur. Amaç, kovalananı avlamak ve öldürmek değil, yakalamak ve oyuna davet etmektir.

Yine de bazı köpek türlerinde avlanma güdüsü oyun oynamaya tam olarak evrilmemiş olabilir. özellikle, çoban köpekleri, teriyerler ve av köpekleri bu güdüyü daha sert bir şekilde yaşayabilirler. Herhangi bir kazanın meydanan gelmemsi ise sizin elinizdedir.

Eğer köpeğinizi iyi bir şekilde sosyalleştirdiyseniz ve eğitimini sizi dinleyecek şekilde ilerlettiyseniz korkacak bir şey yok demektir.

Kovalama İşini Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Alıncak en iyi önlem köpeğinizin tasmasını dışarıda çıkarmamak olacaktır. kovalamaya başladığında tasma ipinin sonuna kadar koşmasına izin verin, ama ip sona erdiğinde onu ‘Hayır’ komutu ile durdurun. Zamanla kovalamayı boynundaki tasma çekmesi ile eşit görmeye başlayacak ve kovalamayı bırakacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu