KöpekKöpek Bakımı

Köpeği Olanların Hayatını Kurtaracak İpuçları

Köpeğinizin Daha Sağlıklı ve Mutlu Olması Sağlayacak Öneriler

Köpek dostlarımızı sevdiğimiz kadar onların yaramazlıklarını ve yarattıkları karışıklıkları da seviyoruz. Tuvalet eğitimi, tüy dökme, kötü kokan nefes ve daha niceleri… Neyse ki çareler tükenmez. Tüm bu problemler için basit ama etkili çözümler mevcut. Bu küçük numaralar sayesinde, tüm karışıklıkların içinden çıkabilir ve köpeğinizin de daha sağlıklı ve mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Arı Sokması

Köpeklerin yaramazlıkları malum. Hele ki etrafta vızıldayarak uçan bir şey varsa, onu yakalamaya çalışmak köpekler için kaçınılmazdır. Fakat, bu vızıldayan oyuncak arı ise –ki yüksek bir olasılık, köpeğinizi bir anda şişmiş bir suratla karşınızda bulabilirsiniz. Böyle bir durumda panik yapmanıza gerek yok. İlk yapmanız gereken arının iğnesini çıkarmak olacaktır.

Bunun için örneğin bir kredi kartından ya da cımbızdan yardım alabilirsiniz. Daha sonra ısırılan yere su ve karbonattan oluşan bir karışımı sürüp enfeksiyonun önüne geçebilirsiniz. İlk müdahaleden sonra köpeğiniz sakinleşecektir. Böylece onu rahatça veterinere götürebilirsiniz.

Tüy Temizliği

Köpeğinizin tüylerini düzenli olarak taramanız hem onun sağlığı hem de görünüşü açısından önemlidir. Fakat, her taramadan sonra havada uçuşan tüy yumaklarının evinizi sarması da malum. Taramış tüyleri temizlemede pek çoğumuzun tercihi elektirikli süpürge olsa da bu yöntem aslında çok da başarılı değildir. vakum sadece gözle görülen büyük tüyleri toparlar. Eğer gerçek bir temizlik istiyorsanız, cam sileceği kullanmalısınız. Gözle görülmeyen tüm tüyleri toparlayacaktır.

Eşyalarınızın üzerinden tüyleri temizlemedeki bir diğer yardımcınız ise plastik eldiven. Elinize giydiğiniz plastik eldivenle tüyleri toparlamak çok daha kolay ve etkili olacaktır.

Mama Saklama

Köpek mamaları ebatları nedeniyle oldukça yer kaplar. Büyük oldukları için tüketilmeleri de uzun zaman alan mamalar kolay bayatlayabilirler. Bu nedenle, mamaları evin ortasında koca bir paket içinde saklamak yerine plastik kaplara koyabilirsiniz. Böylece mamalar hem düzen içinde durur hem de bayatlama riski ortadan kalkar.

Yavaşlatıcı

Köpekler kimi zaman çok aç olduklarından fakat çoğu zaman yaramazlıklarından yemeklerini oldukça hızlı yerler. Bu durum onların sağlığını negatif yönde etkileyebilir. Köpeğinizin yemek yeme hızını yavaşlatmak isterseniz, mama kabının içine bir oyuncak koymayı deneyin. Örneğin bir teniz topu işinizi görecektir. Bu oyuncak onun yeme hızını yavaşlatır ve hızlı yemenin sağlıksız yönlerinden köpeğinizi korur.

Beslenme

Köpekler her şeyi yiyebilirler. Çoğu zaman sevdikleri bir yiyecek olmasına bile gerek yoktur. Yeter ki onu siz yiyor olun. Yine de, köpeğinizin sevimli bakışlarına kanıp ona elinizdeki her şeyden ikram etmemelisiniz. Özellikle, çikolata, avakado, üzüm, şeftali ve erikten köpeğinizi uzak tutmalısınız.

Ferah Bir Nefes

Köpeğinizin ağzı birçok nedenden dolayı kokabilir. Tertemiz nefesli bir köpek ağzı için başvuracağınız numara basit gibi gözükse de oldukça etkili olacaktır. Tek yapmanız gereken köpeğinizin yemeklerinin içine biraz maydonoz katmak.

Sağlık Problemleri

Ağrıyan bir karından müzdarip köpeğinizi tedavi etmek için başvurmanız gereken yöntem oldukça basittir. Köpeğinizin suyuna biraz tavuk suyu karıştırın; bu onun midesini rahatlatacaktır. Kabızlığın çözümü de en az bunu kadar basit bir yönteme dayanıyor; balkabağı püresi. Kulağa garip gelse de köpeğinizin iç yapısını tertemiz yapma garantili bir yöntem olduğuna emin olabilirsiniz.

Dinlenme Köşesi

Köpeğiniz için hem ucuz hem konforlu bir yatak yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek malzeme size ait bir süveter ya da kazak. Az kullandığınız ya da hiç giymediğiniz kazak veya süveterinizi katlayarak yapacağınız yatak hem rahat ve sıcak olacaktır hem de üzerinde sizin kokunuz olacağından kendini güvende ve mutlu hissedecektir.

Yaz Sürprizi

Yazın, havalar çok sıcak olduğunda köpeğinize serinletici bir sürpriz hazırlayabilirsiniz. İçine çeşitli et parçaları ve ödül mamaları koyduğunuz bir suyu dondurun. Köpekler için daha lezzetli bir dondurma düşünülemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu