Kedi

Kediler İçin Tehlikeli Oyuncaklar

Kedilerin en iyi yaptığı şeylerden biri de oyun oynamaktır. Eğer onları güzel oyuncaklarla şımartmazsak kendilerine muhakkak oynayacak bir şey bulurlar. Bu da yerlerde parçalanmış tuvalet kağıtları ve kırılmış objeler anlamına gelir. Ne yazık ki Pet Shop’a gidip bir sürü oyuncak almak kolay bir çözüm olmayacaktır. Çünkü kediler çoğu zaman pahalı oyuncaklar yerine evde buldukları günlük objelere kafayı daha çok takabiliyorlar. Üstelik, satın aldığınız oyuncakların da yüzde yüz güvenli olmadığını akıldan çıkarmamak gerek.

Kedilerinizin en çok dikkatini çeken oyuncaklar genelde en tehlikeli olanlarıdır. Her ne kadar yumaklara bayılsalar da kediler için iplik ve kurdele oldukça tehlikelidir. İpliğe dolanmaları boğulmalarına neden olabilir. Yine kedilerin hışırtısına bayıldığı torbalarda onun için tehlike unusuru olabilir. Fakat ipliğin tehlikesi daha fazladır. Kediler iplikle sadece oynamakla kalmaz onu yerler de.

Bu ise bağırsakta tıkanmaya neden olur. Sadece iplik değil kauçuk ve tüy de kedilerin mideye indirmekten hoşlandığı şeylerdir. Ve tabii ki küçük toplar ve benzer diğer nesnelerde yutulma, dolayısıyla da boğulma tehlikesi yaratır. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız kedinizi kurtarmaya çalışmak yerine en kısa zamanda onu veterinere götürmeye çalışın. Yapacağınız yanlış bir hareket korkunç sonuçlara neden olabilir.

Pet Shop’tan aldığınız oyuncaklar da farklı tehlikeler barındırır. Kedilere özel üretilen oyuncak gibi gözükseler de birçok risk taşırlar. Örneğin oyuncak farenin boncuktan yapılmış gözleri küçük bir diş hareketiyle ipliklerinden kopup kedinizin midesine gidebilir. Oyuncaklardaki bu tür kopabilen parçaları kedinize vermeden önce söküp işi garantiye almanız iyi olacaktır. İçi doldurulmuş oyuncaklar da problem yaratabilir. Kediniz oyuncağı parçalayarak içine doldurulmuş olan malzemeyi –ki bu her türlü şey olabilir, yemeye çalışabilir.

Bu uyarılarla amacımız kedi sahiplerini paranoyak yapmak değil. Bir çok kedi, yukarıdaki örenklerdeki gibi oyuncaklarla zararsız bir şekilde oynuyor. Yine de kedinizi uzun süre oyuncağıyla yalnız bırakmayın ve bir sorun var mı diye kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu