Kedi HastalıklarıKöpek Hastalıkları

Kedi ve Köpeklerde Aşırı Kilo Kaybı

Nedenleri ve Tedavisi

Kedi veya köpeğiniz de meydana gelebilecek ani kilo kayıpları güç kaybına neden olur ve hayvanınızın sağlığını ciddi şekilde etkiler. Zayıf olmak her zaman için daha sağlıklıdır ve hayvanlar da da uzun ömürlü olmanın anahtarıdır. Fakat, aşırıya kaçan ve bir anda gerçekleşen kilo kayıpları sevgili hayvanınızın hasta olduğuna bir işaret olabilir.

Hayvanların vücutlarının 2/3’ü sudur. Ani kilo kaybının nedeni bazen yağ değil su kaybından da gerçekleşiyor olabilir. Bazı durumlar su kaybına kolaylıkla neden olabilir. Kilo kaybındaki esas nedenin su kaybı mı yoksa kilo kaybı mı olduğunu anlamak tedavi süreci için oldukça önemlidir. özellikle ani su kayıpları ölümle bile sonuçlanabilir.

Hayvanlardaki ani kilo kaybının birçok farklı nedeni olabilir. Bunlardan biri diş problemleridir. Yemek yemek diş ağrıları yüzünden bir problem haline geldiğinden kilo kaybı meydana gelebilir. Buna ek olarak ağızdaki bakteriler bedene yayılır ve böbreklerde, karaciğerde ve kalpte sorun çıkmasına neden olabilir. Bu tür önemli organların hastalanması da kilo kaybına sebebiyet verir.

Bağırsak ve Kalp Kurtçukları

Kurtçuklar kilo kaybının en önemli sebeplerinden biridir. Bağırsak kurtçukları hayvanların aldığı besinlerle beslenirler ve kilo kaybına sebebiyet verirler. Kalp kurtçukları ise kalbin verimliliğini düşürür ve enerji kaybına yol açar. Akciğerlere kadar yerleşebilen bu kurtlar kan akışının normal seyrini bozar. Ayrıca böbreklerin ve karaciğerin daha hızlı çalışmasına neden olur ki bu da kilo kaybına yol açacaktır.

Hayati önem taşıyan organlarda bulunan çeşitli hastalıklar da kilo kaybına neden olur. Kalp, karaciğer, akciğer, böbrekler ve dalak gibi vücut için oldukça önemli olan organlarda baş gösteren hastalıklar kilo kaybettirebilir. Sağlıklı bir beden ve vücudun yaşamını sürdürebilmesinde önemli rol oynayan bu organlardan birinin tehlikeye girmesi tüm bedenin işlevini sekteye uğratacaktır. Metobolizmanın zayıf çalışması bedenin ekstra enerji tüketmesine sebep olur. Böylece hayvanınızın bedeni ilk önce yağı yakar fakat çok hızlı ilerleyen bu süreçte sıra çok kısa zamanda kaslara gelir ve beden hızlıca eriyerek kilo kaybeder.

Kanser

Kanserli hayvanların kilo kaybının birçok nedeni olabiilir. Çoğu kanser türü, bedenin fazla besine ihtiyaç duymasına neden olur. Bedene giren her türlü besin değerini ve daha fazlasını sömürür. Böylece yağ ve kas dokularının yok olmasına neden olurlar. Ayrıca vücuttaki tümör, nekroz faktörü yapmak için karaciğere uyarı verir. TNF denilen bu olay, vücudun ısısını resetler. Bu nedenle vücut, normalden daha fazla enerji yakmaya başlar. Tabi ki oldukça ciddi olan bu hastalık hayvanınızın hasta hissetmesini kolaylıkla sağlayacağı için zaten iştah problemi yaşanacaktır. Hepsi bir araya geldiğinde hayvanınızın aşırı kilo kaybına uğraması kaçınılmaz olur.

Bulaşıcı Hastalıklar

Bulaşıcı hastalıklarda meydana gelen kilo kayıplarının nedeni de TNF’tir. Vücut ısısı aşırı yükselir, böylece ateş meydana gelir. Ateş ise iştahı keseceğinden kilo kaybı kaçınılmaz olur.

Yaşlılık

Yaş almış hayvanların kilo vermesi oldukça normaldir. Çoğunda meydana gelen artrit ve diş problemlerinin sonucunda ortaya çıkan ağrılar ve hayati önem taşıyan organların işlevlerinin azalması iştahın kesilmesine yol açar. Ayrıca yaşlı hayvanlar, iyi koku alamazlar. Dolayısıyla, yemeklerin tadını da eskisi gibi alamazlar. Bu durum kafa karışıklığı ve depresyona da sebep olabilir. Sonuç olarak, kilo kaybı kaçınılmazdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu