Kedi

Kedi Sorunları

Söz konusu kediler olduğunda hayvan sahibi olarak beklentileri yüksek tutmamak gerekir. Gerçekçi olalım; bir kediden söz dinlemesini ya da size itaat etmesini beklerseniz hayalperestlik yapıyorsunuz demektir. Kedilerin asla değiştirelemeyek içgüdüleri vardır. Onları karakterli hayvanlar yapan şey de budur.

Gece siz uyurken sinsice dolaşmak ya da eşyaların tepelerine çıkmak gibi davranışlar kedilerin avcı doğalarının ve bölgelerini koruma içgüdülerinin bir getirisidir. Vahşi atalarından miras aldıkları bu özellikleri ile de kalbimizi fethediyor olsalar da kedinizin yanındayken sizin de evinizdeymiş gibi hissetmeniz gerekir. Bun başarabilmek içinse sadece doğru taktiklere ihtiyacınız var.

Uykularınızın Katili

Gece uykularınızı bölmek için yaratılmışlar gibi hissetseniz de unutmayın; geceleri avlanmak kedilerin doğasında var. Bir ev kedisinin bu içgüdüsünü kırmanızın en iyi yolu onu uyumadan önce yorgunluktan pestile çevirmek olacaktır. Tabi bu size ancak bir kaç saat kazandırır. Daha sonrası için yapabileceğiniz tek mantıklı şey kulak tıkacı takarak en azından kedininzin yaramazlık seslerini duymamazlığa gelmek olur.

Seslere sizin tepki vermediğiniz anlamaya başladıktan sonra gecenin bir köründe sizi yemek vermeniz için ayağa dikmekten vazgeçecektir. Sabah uyandığınızda eşyalarınıza gelmiş olabilecek herhangi bir zarar karşısında şaşırmamayı da öğrenmeniz gerek. Unutmayın ki evde yaptıkları tüm keşiflerle kedi güdülerini doyuruyor ve buna ihtiyacıda var.

Çinenen Eşyalar İçin Önlem

Kedilerin özellikle yavru kedilerin çiğneme alışkanlıkları mobilyalarınız için tehdit oluşturabilir. Bu kedilerin doğadaki yaşantıları sonucunda edindikleri içgüdüsel alışkanlıklardan bir diğeridir. Eşyalarınızın zarar görmesi sizi üzse de elektrik kablolarını kemirmesi sizi daha çok üzecek bir şekilde sonuçlanabilir. Bu sorunu çözebilmek için ona istediği vermelisiniz.

Tabi ki de eşyalarınızı değil ama bu iş için uygun oyucakları önüne sermelisiniz. Oyuncakların yüzüne bakmaması halinde, kablolarınızı çift taraflı yapışkan bantla sararak tehlikeyi önleyebilir, diğer eşyalarınız içinse veterinerinizden kedileri uzaklaştırmaya yarayan koku spreylerinden edinebilirsiniz.

Tuvalet Problemi

Çok nadir de olsa, kediler tuvalet olarak kumları dışındaki yerleri tercih edebilir. Bu durum sürekli bir hal aldıysa kedinizin sağlığından endişelenmeniz gerekebilir. Çünkü kediler bir kere öğrendikten sonra tuvaletlerini kumlarına yapmayı sürdürürler. Bunun tersi bir durum bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Örneğin, çişini yaparken bir ağrısı oluyorsa kediniz kumuna gitmek istemeyebilir.

Böyle bir durumda en kısa zamanda veterinere gitmeniz gerektiğini belirtmemize gerek yok herhalde. Eğer veterineriniz size tertemiz ve problemsiz bir sonuç ericek olursa problemin diğer kaynağını bulmak içinküçük bir araştırma yapın. Kum kabı çok kirli olabilir mesela. Kedilerin çok güçlü bir koku alma duyuları vardır. Bu nedenle kokan bir kum onları rahatsız edecektir. Bu durumdan kaçınmak için kumu günde en az bir kere değiştirebilir ve kutuyu da haftada bir yıkayabilirsiniz.

Bir diğer sorun da kumun kendisi olabilir. Yakın zamanda genellikle kullandığınız kum markasını değiştirdiyseniz kediniz rahatsız olabilir. Koku alma duyusunun hassaslığından kaynaklanan bir diğer problem ise kum kokusudur. Kediniz kumunun kendi kokusunu da sevmiyor olabilir. Bazı kediler özel kokuları olan kumlardan hoşlanırken bazıları bundan nefret edebilir. Sizin kedinizin hangisini tercih ettiğini bulmanız gerekli.

Kedinizin tuvalet sorunu yaşamasının bir diğer nedeni kumun nerede durduğuyla da ilişkili olabilir. Eğer kum çok gürültülü ve evin kalabalık olan bir noktasındaysa kedinizin tuvaletini yapmaktan çekinebilir. İster insan ister kedi olsun, sonuçta herkesin tuvalet mahremiyetine ihtiyacı var. Ayrıca kediler yemek yedikleri yerle tuvaletlerinin yakın olasından da hoşlanmazlar. Bu yüzden tuvalet için yemek kabından uzak yerlere gidebilirler.

Tırnaklama

İçgüdüsel kedi davranışları arasında en köklüsü ve kontrol edilmesi imkansız olan tek şey tırnaklama ve esnemedir. Onu bu davranıştan vazgeçirmek yerinde tırnaklarını geçireceği uygun yerler yaratmalısınız. Eşyalara her yaklaştığında uyarılarda bulunarak orranın kullanmaması gerektiği bir yer olduğunu gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu