Köpek

Çocukların Anlaşabileceği 10 Köpek

Küçük köpeklerin kadınlar için bir aksesuar olduğu algısı hala popüleritesini koruyor. Fakat bu, köpekler hakkındaki yanlış dedikodulardan sadece biri. Küçük köpekler taşınabilir oldukları için diğer hemcinslerinden farklı görülmemeli. Pekala onlar da büyük köpekler gibi oynama eğlenmeye ve insanlarla arkadaşlık kurmaya bayılırlar ve inanın sadece kucakta taşınmak onları oldukça sıkar. Bu ufaklıklar yetişkin aksesuarı olmakta da elbet başarılılar. Fakat, başarılı oldukları bir diğer meziyet ise, küçük çocuklarla iyi anlaşmalarıdır..

Hangi köpeğin çocuklar için doğru olduğunu bularak küçük kızınıza ya da oğlunuza iyi bir arkadaş kazandırmakla kalmaz ona ömür boyu sürecek bir dostluk da kazandırmış olursunuz. Bunu gerçekleştirmek için seçebileceğiniz bir sürü küçük köpek türü var. Sizlere ise özelliklerine bakarak hangisinin sizin köpeğiniz olmasını istediğinize karar vermek kalıyor.

Çocukların Anlaşabileceği 10 Köpek

Maltese

Tercihiniz soyluluktan yanaysa Maltese sizin için biçilmiş kaftandır. Yüzyıllar boyunca kraliyet üyelerine yoldaşlık yapan Maltese’ler soylu olmalarının yanı sıryouncu ve sevecendirler de. İpeksi tüylerini, nazik hareketlerini ve bitmek bilmeyen neşelerini görünce bunu siz de anlayacaksınız.

Krallara layık bir hayat sürmek için yetiştirilmelerine rağmen bu köpekler oldukça hareketlidir ve kolayca eğitilerbilirler. Çocuğunuz için Maltese’yi tercih etmenizin tek kötü tarafı bu köpeklerin günlük kürk bakımına ihtiyaç duymasıdır ve her gün düzenli olarak kürk tarama işi çocuğunuz için zorlayıcı bir görev olabilir.

Boxer

Bozer’ların antik kökenleri taa Çin’e kadar dayanır. Uzun yıllardır insanların arasında olan bu köpekler, eğlenceli, güvenilir ve sadıktırlar; dışarıda oynamak içinse biçilmiş kaftandırlar. İnsanlarla kolay bağ kurabiliyor olmaları ise onları çocuklar için en iyi tercihlerden biri yapar. Bu köpeklerin basık ve buruşuk suratları onları estetik açıdan siz ve çocuğunuz için sorun yaratmayabilir. Fakat, buruşuk derili bir köpek çocukların yüklemebileceğinden fazla bakıma ihtiyaç duyar.

Yorkshire Teriyer

Eğer hareketli bir aileyseniz ve enerjinizi atacak yer arıyorsanız Yorkshire Teriyer tam size göre. Bu ufaklıkların boylarından büyük enerjileri vardır ve oyun oynayıp koşuşturmaya doyamazlar. Zekalarınında enerjilerinden farkı yoktur. Yorkshire’ların enerjilerini ve zekalarını ataları olan çoban köpeklerine borçludurlar. Fakat bu genetik miras, aynı zamanda agresif olmalarına da neden olur. Isırma merakları çocuğunuzu ve sizi rahatsız edebilir. Yine de doğru eğitimle bu sorunu aşabilirsiniz.

Minyatür Schnauzer

Küçük köpeklerin en ufağı ve en sevgi dolusu olan Minyatür Schnauzerboylarına aldırmaksızın sahiplerini ne pahasına olursa olsun koruyan köpeklerdir. Üstelik oyun oynamaya ve ev dışında yapılacak aktivitelere de oldukça meraklıdırlar ve tüm bunlar, onların çocukları için uygun bir arkadaş olmasını sağlar. Bu köpeklerin bir diğer artısı da boyutlarından ötürü küçücük bir apartman dairesi de dahil olmak üzere her yerde beslenebilir olmalarıdır. Az tüy döküyor olmaları da bakımlarının kolay olduğunun kanıtı.

Beagle

Evinizde bir Beagle beslemenin nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız Peanuts çizgi filmindeki Charlie Brown’la köpeğinin ilişkisine bakmanız yeterli olacaktır. Karizmatik, mutlu, akıllı ve sosyal olan bu köpeklerin tek sorunu tıpkı çizgi filmdeki Snoopy gibi başlarını sürekli belaya sokmalarıdır. Yaramaz çocuklar için yaramaz bir Beagle; mükemmel eşleşme.

Brussels Griffon Teriyer

Bu sevecen hayvanlar gittikleri her yerde ilgi odağı olmayı başarırlar. Oldukça sadık ve korumacı olan bu ufaklıklar inanılmaz derece de itaatkarlardır ve çocuğunuzu emanet edebileceğiniz kadar dikkatlidirler. Tüm bu koşuşturmaların arasında çabucak yorgun düşen Brussels Griffon Teriyer’ler uyumaya da bayılırlar. Kısacası, bir çocuk için hiçbir zorluk çıkarmayan ve sadece eğlenceye düşkün bu köpekler aileler için mükemmel tercihtir.

Fransız Bulldog

‘Palyoço kılığında filozof’ lakaplı bu köpekler gerçekten de komik, sevimli görünüşlerinin arkasında kocaman bir zeka saklarlar. Oldukça neşeli, sosyal ve haflamaktan pek haz etmeyen bu köpekler kalabalık bir köpek grubunda öne çıkmakta hiç zorluk çekmezler. Ailenize çıkaracağı tek zorluk elektrik faturası olacaktır. Çünkü, sıcak havalara oldukça dayanıksız olan Bulldog’lar yaz günlerinde klimayı her daim açık tutmanıza neden olabilir.

Cavalier King Charles Spaniel

Eğer Fransız buldog ‘palyaço filozof’ ise Cavalier King Charles Spaniel da Joker’dir. Bu köpeklerin tam anlamıyla karakterleri vardrı ve her karakterli köpek gibi diğerleri arasından sıyrılıp kalpleri yumuşatmakta ustadırlar. Hiçbir agresiflik ve stres belirtisi göstermeyen sadece sevgi ve oyunculuk saçan bu köpekler ev ya da sokak farketmeksizin her yere ayak uydurabilir her yerde oyun oynayabilirer. Oldukça çabuk öğrenme yetenekleri ve sadık oluşlarıyla da tam çocuklara göredirler.

Havanese

Küba’nın ulusal köpeği Havanese, hafif tüylü, sıcağa dayanıklı ve tüy dökmeyen bir köpektir. Neredeyse hiç sorun çıkarmayacak bir köpek öyle değil mi? Oldukça akıllı ve iyi huylu olmaları da cabası. Kolay öğrenen ve iyi huylu bir köpek olan Havanese, çocuğunuza harika bir dost olacaktır.

Shih Tzu

Shih Tzu Japonca’da ‘aslan köpeği’ olsa da bu tür köpekler bir sineğe bile zarar veremeyecek kadar vahşilikten uzaktır. Aileniz için en ideal küçük köpek tercihi olan Shih Tzu ne kadar sevimli ve uysallarsa bir o kadar da agresif değildirler. Çelimsiz görüntülerine göre de oldukça dayanıklıdırlar. Dolayısyla, aile üyeleri için ne zağlık ne de yaramazlık açısından hiç problem çıkarmazlar. Tek kusurları güzel kürklerinin biraz bakıma ihtiyacı olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu