Köpek

Alman Çoban Köpeği Cinsi ve Özellikleri

Özellikleri

Alman çoban köpeği, yada diğer adıyla alman kurdu, zeki, sosyal ve sadık bir köpek türüdür. Bu özellikleri sayesinde Alman çoban köpeği dünyadaki en popüler köpek ırklarından biri haline getirmiştir. Alman çoban köpeği ortalama 11 – 14 yıl yaşamaktadır. 65 cm boya ve 40 kilogram kadar ağırlığa ulaşabilen bu ırk büyük boy köpek ırkıdır. Alman çoban köpekleri kaslı yapısının yanı sıra uzun bir vücuda sahiptir. Dik kulaklara, badem biçiminde gözlere ve çok güçlü bir çene yapısına sahiptir.

Alman Çoban Köpeği Kökeni

Alman çoban köpeği, alman kurdu, alman çoban ya da çoğu zaman polis köpeği olarak bilinen bu köpeğin kökeni 19.yüzyıla dayanmaktadır. Türkiye’de daha çok alman kurdu adıyla anılan bu cinsin aslında kurt ile hiçbir alakası yoktur. Almanlar tarafından koyunların güdülmesi amacıyla geliştirilmiş bir cinstir. Akıllı olmasının yanı sıra cesur ve akıllı bir köpek cinsi olan alman çoban köpeği günümüzde de oldukça popüler bir cinstir. Alman çoban köpekleri arama kurtarma, çobanlık rehberlik ve polislik alanlarından insanlar tarafından eğitilmiş ve kullanılmaktadır.

Karakteri

Alman çoban köpekleri kolay eğitilebilir, zeki bir köpek cinsidir ve gerekli ölçüde sosyalleştirilirse diğer hayvanlarla ve çocuklarla da oldukça iyi anlaşabilen bir cinstir. Alman çoban köpeği insanını ve alanını koruma konusunda oldukça gelişmiş bir içgüdüye sahiptir ve oldukça korkusuz, cesur, itaatkâr ve dikkatli bir cinstir. Eğer koruma içgüdüsünün ilerleyen yaşlarında agresyona dönüşmesine istemiyorsanız onları kesinlikle sosyalleştirmeli ve uygun bir biçimde eğitmelisiniz. Alman çoban köpekleri oldukça zeki olduklarından dolayı öğrenmeye de oldukça meyillidir.

Bakımı

Alman çoban köpekleri kürk olarak iki katmanlı kürke sahiptir. İlk katman deriyi kaplayan ve yumuşak olan tüylü katman, ikincisi ise daha uzun tüylerden oluşan koruyucu olan katmandır. Türlerini düzenli taramalı ve banyo yaptırırken tüy bakımı yapılabilir. Alman çoban köpeği tüylerinin günlük veya haftalık olarak düzenli bir biçimde taranmasına ihtiyaç duymaktadır. Bu oldukça önemlidir çünkü hem dökülen tüylerden arındırılması ve derinin nefes almasını kolaylaştırmaktadır. Eğer tüy bakımını ihmal ederseniz bu cins köpeklerde sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle tüy bakımını kesinlikle aksatmamalısınız.

Boyutları ve Ağırlıkları

Alman çoban köpeği ortalama 11 – 14 yıl yaşamaktadır. 65 cm boya ve 40 kilogram kadar ağırlığa ulaşabilen bu ırk büyük boy köpek ırkıdır.

Karakteri ve Özellikleri

  • Sadık
  • Atik
  • Meraklı
  • Zeki
  • İtaatkar
  • Emin
  • Uyanık
  •  Cesur

olarak bilinen Alman Çoban Köpekleri hakkında kafanıza takılan soruları yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu